31 Mart 2020 Salı
OPPO kendi işlemcisini geliştiriyor! Oyunun kuralları…

OPPO kendi işlemcisini geliştiriyor! Oyunun kuralları…

OPPO’nun hayallerinden birisi olan kendi yonga setini yapma girişimi bugün resmiyet kazandı. OPPO M1 yonga seti bize ne sunacak?

Bundan yıllar önce adını ilk kez duyduğumuz OPPO M1 yonga seti gerçek oluyor. Peki OPPO’nun işlemcisi Vivo ve OnePlus tarafından da kullanılacak mı?

Dünyanın en büyük üç üreticisi; Samsung, Huawei ve Apple. Bunların üçünün de ortak özelliği ne? Evet, doğru bildiniz; üçü de kendi yonga setlerini üretiyor. Diğer üreticiler ise bu konuda bazı denemelerde bulunsa da (Xiaomi gibi) pekte başarılı olmadılar. Zira bu konuya Ar-Ge yatırımı yapmadılar. OPPO CEO‘su Kurucusu Tony Chen ise geçtiğimiz yıl OPPO‘nun Ar-Ge için 50 milyar CNY harcayacağını duyurdu ve bu paranın da çoğunun bugün adı anılmaya başlayan OPPO M1 çipsetine gideceği ortaya çıktı.

Huawei ve Amerika arasında yaşananlardan sonra Çinli üreticiler kendilerini bir şekilde koruma altına almak için bugüne kadar yapmadıkları işlere imza atmaya başladılar. Huawei kendi işletim sistemini (HarmonyOS) geliştirirken OPPO’nun da kendi işlemcisini geliştirmeye başladığı belirtiliyor.

Aslına bakarsanız bu söylenti 2014 yılında OPPO‘nun Snapdragon 801AC kullandığı döneme kadar gidiyor. O dönemde de OPPO‘nun kendi işlemcisini yapacağı ile ilgili haberleri yaptık ve bugün bu haberler gerçek oluyor.

OPPO M1 yonga seti için rakiplerden çalışan aldı!

OPPO bu yonga setini geliştirmek için MediaTek ve Spreadtrum’un bazı mühendislerini işe aldı. Bugün de Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) sertifikasyon web sitesinde de ticari markalandırdı. OPPO’nun kısa süre içinde yeni işlemcisini göstereceği de gelen bilgiler arasında.

OnePlus ve Vivo ne yapacak

Bildiğiniz üzere OPPO, Vivo, OnePlus, iQOO ve Realme BBK Holding çatısı altındaki markalar. OPPO’nun geliştirdiği yeni yonga setini bu markaların da kullanmasını bekliyoruz. Zira işlemci büyük bir maliyet ve BBK Holding bu noktada tüm markalarının bu yeni yonga setini kullanmasını isteyecektir…