11 Aralık 2019 Çarsamba
Oppo 6G teknolojileri ile ilgili konuştu!

Oppo 6G teknolojileri ile ilgili konuştu!

Çinli üretici Oppo rakipleri daha 5G bile dememişken bugün 6G ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki Oppo 6G teknolojileri ile ilgili ne dedi? Bu teknoloji ne zaman gelecek?

Çinli üretici Oppo, gelişmiş teknolojiler tarafında yatırımlarını yaparken bugün oldukça önemli bir açıklamada bulundu. Bugüne kadar sadece Donald Trump‘ın bahsettiği 6G yapısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Oppo 6G yatırımlarına başladığını da duyurdu. Daha önceki haberlerimizde yazmıştık ama yeri gelmişken bir kez daha belirtelim. Oppo 2015 yılında ilk 5G ekibini oluşturarak bu konuda çalışmalara başladı ve 2019 yılında da satışa hazır hale gelen ilk 5G telefonu Oppo Reno 5G‘yi de Avrupa pazarında satışa sunan ilk üretici oldu. 1 Mayıs 2019’da İsviçre’de Swisscom ağında tanıtılan Reno 5G, 20 Mayıs itibariyle İngiltere’de ve diğer pazarlarda kullanıma sunuldu. İnovasyon tarafında dur durak bilmeyen Oppo daha dual Wi-Fi ağı ile çalışan bir yazılımı da bizlere gösterdi. Peki 6G ile ilgili Oppo hangi açıklamalarda bulundu?

Oppo 6G için ne dedi?

Oppo Standartlar Araştırma Direktörü Henry Tang;

5G çağından, şu an için uzakta olan 6G dönemine bakan Tang, giderek daha fazla işletmenin büyük ölçüde insan müdahalesi olmadan faaliyet göstereceğini söyledi. Akıllı teknolojilerin yön vereceği yakın gelecekte, makinelerin ve yapay zekânın doğrudan iletişime geçtiği senaryoların sayısı artacak. “Ortak zekâ” kavramını ortaya atan Henry Tang’e göre, gelecekteki yeni iş modeline akıllı cihazlar arasındaki akıllı bağlantılar yön verecek.

Medya verileri, sensör verileri ve kontrol verileri gibi geleneksel verilerden ayrı olarak, 6G ağını belirleyen yeni veri türü yapay zekâ güdümlü “akıllı” iletimler olacak. Cihazlar, yapay zekâ iletilerini paylaşma ve iletme yeteneğine sahip olacak. Tıpkı 5G’de olduğu gibi 6G teknolojilerinin performansını artırmak için de;hız, gecikme, güvenlik, kapsama alanı, enerji verimliliği, bağlantı yoğunluğu, doğruluk gibi konularda yüksek beklentileri karşılamak için yoğun çaba harcamak gerekecek. Teknolojinin gelişen evrimi ile dünyanın benzersiz bir bağlantı düzeyine erişeceğini belirten Henry Tang, “OPPO olarak, yeni zekâ çağında heyecan verici fırsatları memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Bizim Yorumumuz

Kısacası Oppo 6G için bugünden çalışmaya başladı ve henüz bu açıklamayı yapan başka da bir üretici olmadı. Apple bu yıl 5G bile kullanamayacakken Oppo‘nun bu vizyonunu ayakta alkışlıyoruz. 6G teknolojileri dünyada ne zaman kullanılmaya başlanacak bu konu halen netlik kazanmış değil. İlk testlerin 2023 yılında yapılması öngörülürken ilk ürünlerin 2025 ve genel kullanımın da 2027 yıllarını bulacağı kulislerde konuşuluyor.

https://www.teknoburada.net/2019/07/18/oppo-ve-vivo-guclerini-birlestirdi-inovasyon-nedir-iyi-bakin/