27 Mayıs 2020 Çarsamba
Oppo ekran altı kamera teknolojisi çalışma prensibi ne?

Oppo ekran altı kamera teknolojisi çalışma prensibi ne?

Bugün tanıtılan ve büyük bir olay haline gelen Oppo ekran altı kamera teknolojisi nasıl çalışıyor? Bu teknoloji bize ne sunuyor? Tüm detaylar bu haberde…

Bugün tanıtılan Oppo ekran altı kamera teknolojisi nasıl çalışıyor? Bu teknolojinin altında ne var? Uzaydan gelmiş gibi duran bu teknoloji ne işe yarıyor?

Oppo bugün devrimsel bir değişim ile Oppo ekran altı kamera teknolojisini resmen tanıttı. Bu mobil pazarda bir ilk ve Oppo genellikle bunları yapması ile ünlü bir üretici. Dünyanın ilk super hızlı şarj desteği(2014 yılında) VOOC‘u, ve bugün popüler olan 10X hybirt zoom teknolojisini de dünyada ilk kez (2017 yılında) tanıtan Oppo bugün de ekran altından çalışabilen ön kamera teknolojisi ile karşımızda. Peki herkesin kafasında sorunun cevabı ne? Oppo‘nun bu ekran altı kamera teknolojisi nasıl çalışıyor? Nasıl oluyor da oluyor?

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net,  HuaweiBu rada.Net ve OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”

Dünyada ilk olacak bu teknolojisi karmaşık bir yapıda, ancak Oppo bu işin altından alnının akıyla çıkmayı başarıyor. Oppo’nun ekran altı kamera teknolojisi akıllı telefonlarda tam ekran konseptini sunma noktasında bugüne kadar atılmış en önemli adım şeklinde yorumlanabilir. Oppo sayesinde çentik ya da herhangi bir hareket mekanizması olmadan tam ekranı deneyimi yaşamaya az bir süre kaldı.

Oppo, teknolojinin çalışmasını sağlamak için ekran ve kamera sensöründe birçok özelleştirme gerçekleştiriyor. Merceğin üstündeki ekran kısmının ışığı en iyi şekilde iletebilmesi için pikselleri yeniden tasarlanmış şeffaf bir malzeme kullanılıyor.

Ön kamerada ışık kırılmalarının önüne geçmek için de geniş bir diyafram, büyük bir sensör ve daha büyük piksel boyutu kullanılıyor ki bu da ışığın kırılmadan ve bozulmadan kamera sensörüne iletilmesini sağlıyor.

Oppo az önce basınla paylaştığı basın bülteninde kamera performansını artırmak için ekran performansını tehlikeye atmadan üç algoritma olduğunu söyledi.

  • Bu algoritmalardan ilki Beyaz Dengesidir olarak gösteriliyor. Oppo görüntüyü engelleyebilecek herhangi bir ışık kaynağına karşı renk ayarlaması yaparak bu sorunun üstesinden geliyor.
  • Bununla birlikte ortaya çıkan aşırı pozlanmış görsellerdeki sorunları azaltan ve gölgelerde parlaklığı artıran HDR algoritması da telefona eşlik ediyor. 
  • Haze Removal adı verilen üçüncü algoritma ise lensin üzerindeki ekranın ışık kırması ile mücadele ediyor ve görüntünün keskinliğini artırmak için çalışıyor. Zaten bunu hemen aşağıdaki görselde de görebiliyorsunuz.
Oppo 26 Haziran

Oppo 26 Haziran

Oppo,yeni ekranın diğer teknik detayları ile ilgili en ufak bir sızıntı paylaşmadı. Bununla birlikte fiyat veya bulunabilirlik konusunda da henüz resmi bir açıklama yok. Basın bülteninde söylenen tek şey, bu teknolojinin “yakın gelecekte” piyasaya sürülmesi oldu. Oppo Find X2 için geri sayım da böylece başladı…

https://www.teknoburada.net/2019/06/26/ve-opponun-mucizesi-resmen-karsimizda-centikciler-agliyor/